Sant Cugat del Vallès · Comunitats i administradors de finques

ITE a Sant Cugat per a la teva comunitat de propietaris

Inspecció i informe de l’edifici. Coordinem els accessos i preparem el pressupost per a la junta.

Axonometria d’un edifici mediterrani amb balcons i terrassa enjardinada Preparant la maqueta…

Coordinem els accessos, inspeccionem l’edifici i signem l’informe. Gestionem la sol·licitud del certificat d’aptitud davant la Generalitat. Arquitecte col·legiat i pressupost per escrit per a la junta; acordem la previsió en revisar la finca i la documentació.

Calcular el meu preu

Sense compromís · Abast i preu per escrit abans de contractar.

Signa: Raúl Becerra, arquitecte col·legiat, COAC núm. 77308-5 · Actualitzat l’

Preu i encàrrec

Què necessites?
Preu tancat738,10 €

IVA i desplaçament inclosos · sense taxa

Edifici

Et confirmem el preu tancat per escrit abans de contractar.

Desglossament i què inclou
Els nostres honoraris · sense IVA610,00 €
IVA · 21 % sobre honoraris128,10 €

Inclou inspecció, informe amb el Generador oficial, tramitació del certificat d’aptitud (sense taxa) i pressupost en PDF per a la junta. Verificacions periòdiques posteriors no incloses.

Preu tancat, confirmat per escrit abans de contractar per al servei i les dades acordats. Revisem la documentació aportada i les taxes marcades «per confirmar» abans de tancar el total. Respectem el pressupost acceptat; qualsevol canvi de dades o d’abast requereix un nou pressupost i la teva aprovació.

Preus, taxes i fonts oficials → · Revisió:

Sense dades de contacte. L’enllaç recalcula amb les tarifes vigents.

Resum per compartir

Revisa la selecció i el desglossament abans de descarregar el PDF. El document no inclou les teves dades de contacte.

Bloc de fins a quatre habitatges des de 738,10 €Visita, informe i sol·licitud d’aptitudSense taxa del tràmit · Pressupost per escrit

Bloc de fins a 4 habitatges

Els nostres honoraris · sense IVA
610,00 €
IVA · 21 % sobre honoraris
128,10 €
Taxes de l’Administració · sense IVA
0,00 €
Preus, taxes i fonts oficials →

Preu tancat, confirmat per escrit abans de contractar per al servei i les dades acordats. Revisem la documentació aportada i les taxes marcades «per confirmar» abans de tancar el total. Respectem el pressupost acceptat; qualsevol canvi de dades o d’abast requereix un nou pressupost i la teva aprovació.

Signatura COAC Raúl Becerra · COAC núm. 77308-5
Preu confirmat Abast i exclusions abans de contractar
Inspecció presencial Accessos preparats amb la comunitat
Expedient traçable Informe signat i justificant de presentació
Il·lustració de la façana d’un bloc d’habitatges amb un casc i un mesurador làser en primer pla, per a la inspecció tècnica

Comprova el termini i l’expedient abans d’encarregar una altra ITE

Si prepareu la primera inspecció, heu de renovar l’aptitud o heu rebut una comunicació de la Generalitat, comencem per revisar l’expedient. La data de construcció, una rehabilitació integral acreditada i l’aptitud anterior permeten concretar el pas següent. Una reforma interior ordinària no reinicia el calendari.

La referència general és de 45 anys. En plurifamiliars construïts a partir de 1972, el termini arriba fins al 31 de desembre de l’any en què assoleixen aquesta antiguitat. Contrastem el Cadastre i els antecedents que puguin modificar-ne el còmput.

Si heu rebut una carta, conserva-la completa

Una carta informativa no és per si mateixa una multa. Revisem el document, la data, la referència i si la ITE ja s’ha presentat. No cal esperar un avís per atendre una obligació exigible.

Les unifamiliars necessiten una comprovació pròpia

A Valldoreix, Mira-sol i la Floresta comprovem les condicions de la casa concreta. El barri, un jardí o una cèdula renovada avui no permeten concloure automàticament que està exclosa o ajornada.

Preu de la ITE per a comunitats de Sant Cugat

Un bloc de fins a quatre habitatges parteix de 738,10 €: 610,00 € d’honoraris i 128,10 € d’IVA. Inclou la visita presencial, el desplaçament ordinari, la redacció i signatura de l’IITE i la presentació de la sol·licitud d’aptitud per a l’abast acordat. El tràmit no té taxa administrativa.

Els increments són marginals: el cinquè i el sisè habitatge afegeixen 70,00 € d’honoraris cadascun; del setè al vintè, 30,00 €; del vint-i-unè al quarantè, 20,00 €; i del quaranta-unè al vuitantè, 15,00 €. Es manté l’import acumulat dels trams anteriors i després es calcula l’IVA. Més de vuitanta habitatges requereix pressupost previ.

Indica si l’edifici té locals, aparcament, annexos, diversos cossos o accessos especials. El nombre d’habitatges determina la tarifa del bloc; la configuració real permet delimitar-ne l’abast. La ITE no té descompte per aportar dades. Confirmem el pressupost per escrit abans de contractar i qualsevol canvi de dades o d’abast necessita un pressupost nou i la teva aprovació.

Un pressupost que la junta pugui comparar

Pots calcular l’import sense deixar dades personals i compartir o descarregar el resum disponible. Confirmem per escrit l’edifici, els treballs inclosos, els lliurables i les exclusions abans de contractar.

Exemples de comunitats: honoraris, IVA i total

Exemples de comunitats: honoraris, IVA i total
Habitatges del blocHonoraris sense IVAIVA del 21 %Taxa del tràmitTotal
Fins a 4610,00 €128,10 €0,00 €738,10 €
5680,00 €142,80 €0,00 €822,80 €
6750,00 €157,50 €0,00 €907,50 €
8810,00 €170,10 €0,00 €980,10 €
12930,00 €195,30 €0,00 €1125,30 €
201170,00 €245,70 €0,00 €1415,70 €
401570,00 €329,70 €0,00 €1899,70 €
802170,00 €455,70 €0,00 €2625,70 €

Si és una casa, calcula per superfície de l’edifici i plantes

Abans d’acceptar una ITE de casa comprovem si hi està obligada. L’exclusió de determinades unifamiliars exigeix que l’edificació principal estigui separada almenys 1,5 m de la via pública, els espais d’ús públic i les finques veïnes (art. 3.2 del Decret 67/2015). Si la cèdula d'habitabilitat era vigent quan la casa va arribar al termini, s'ajorna la presentació de l'informe fins que aquella cèdula caduqui. Renovar-la després no crea automàticament un ajornament nou.

La tarifa utilitza la superfície construïda total de l’edifici que s’inspecciona i les plantes inspeccionades, inclosos els soterranis, garatges i golfes accessibles del mateix edifici. No s’utilitza la superfície privativa d’un pis ni la parcel·la. S’aplica el tram més alt per superfície o plantes, sense sumar recàrrecs: dues plantes exigeixen almenys el segon tram i tres, el tercer.

Més de 400 m², quatre plantes o més, annexos independents i diversos cossos requereixen revisar l’abast i preparar un pressupost previ. La visita continua sent presencial, sense descompte per dades ni taxa del tràmit.

Tarifa de cases: superfície total i plantes

Tarifa de cases: superfície total i plantes
Superfície construïda totalRegla de plantesHonoraris sense IVAIVA del 21 %Total
Fins a 150 m²Una planta445,00 €93,45 €538,45 €
Més de 150 i fins a 250 m²Dues plantes: mínim aquest tram490,00 €102,90 €592,90 €
Més de 250 i fins a 400 m²Tres plantes: mínim aquest tram545,00 €114,45 €659,45 €

Preparem la inspecció de la teva finca a Sant Cugat

En una comunitat del Centre o d’un altre barri, concertem els accessos amb la persona designada per la propietat o l’administració. Identifica qui té les claus de coberta, patis, cambres d’instal·lacions i aparcaments, i acordem les entrades als habitatges o locals necessaris.

En una casa de Valldoreix, Mira-sol o la Floresta revisem les plantes, els cossos i els annexos inclosos. La ubicació no anticipa deficiències ni una aptitud favorable. Si observes despreniments, deformacions o un possible risc, descriu-ho al contactar: una urgència no ha d’esperar la junta ordinària.

Del pressupost a la sol·licitud d’aptitud en quatre passos

1. Revisem l’edifici i confirmem el pressupost

Conservem Sant Cugat i la ITE seleccionats. Tria bloc o casa i els trams corresponents. Revisem el nombre d’habitatges, els locals i altres espais, els antecedents i els accessos. Reps l’abast, els lliurables, les exclusions i el preu per escrit abans de contractar.

2. Coordinem els accessos i inspeccionem

Acordem la cita amb la presidència, l’administració o la propietat. Preparem les claus i les entrades a les zones comunes i a les entitats necessàries. L’arquitecte inspecciona presencialment, recull les evidències i documenta les limitacions.

3. Redactem, revisem i signem l’IITE

El tècnic descriu l’edifici i les deficiències, les classifica i prepara l’informe en el model oficial. Expliquem el resultat, les recomanacions i les obligacions de la propietat. Les situacions de risc i les mesures immediates es comuniquen sense esperar el tràmit d’aptitud.

4. Presentem la sol·licitud i lliurem els justificants

Amb la representació i els documents necessaris, presentem l’IITE i la sol·licitud d’aptitud dins dels quatre mesos següents al tancament de l’informe. Reps l’informe signat i el justificant. L’Administració resol l’aptitud; n’expliquem el resultat i el seguiment sense garantir una qualificació favorable.

Què inspecciona la ITE i què requereix un altre encàrrec

La ITE és una inspecció visual de l’estat de l’edifici en la data de visita. Revisem els elements constructius i funcionals aparents que corresponguin al model oficial, incloses les condicions d’accessibilitat i les recomanacions exigibles. Pot ser necessari accedir a espais d’ús privatiu per observar elements de l’edifici.

L’informe diferencia les observacions, els antecedents i les limitacions. No té per objecte descobrir vicis ocults ni acredita el compliment íntegre de les exigències d’una obra nova del CTE. Les cales, els assaigs, els càlculs o una diagnosi especialitzada es delimiten quan siguin necessaris.

Els accessos especials, mitjans auxiliars, projectes de reparació, direcció d’obra i verificacions posteriors tenen abast i pressupost propis. Abans de fer una actuació addicional n’expliquem el motiu i el cost. Si hi ha risc, es comuniquen les actuacions urgents que corresponguin sense esperar la resolució d’aptitud.

Si la comunitat prepara una rehabilitació o demana ajuts, revisem la convocatòria i els documents exigits. La ITE no garanteix la subvenció ni substitueix un projecte o les autoritzacions d’obra.

L’informe, la sol·licitud i el certificat d’aptitud són documents diferents

L’arquitecte redacta i signa l’IITE; l’Agència de l’Habitatge resol el certificat d’aptitud. L’informe i el justificant de presentació són documents diferents de la resolució administrativa. Conserva’ls tots i revisa les dates i les verificacions exigides abans de contractar una altra ITE.

L’IITE s’ha de presentar amb la sol·licitud dins dels quatre mesos següents a la data de tancament de l’informe tècnic. Fora d’aquesta finestra la sol·licitud pot ser inadmesa. No és un termini comercial de lliurament ni una pròrroga del calendari obligatori de l’edifici.

Les mesures cautelars davant d’un risc s’atenen amb urgència. La propietat ha d’aprovar el programa de rehabilitació i preveure el fons de reserva específic que correspongui: un any per a deficiències lleus o importants i sis mesos per a greus o molt greus, des de la recepció de l’informe. Aquests terminis no permeten ajornar mesures de seguretat. Les obres i les verificacions posteriors es pressuposten a part.

Resolució d’aptitud i seguiment de l’edifici

Resolució d’aptitud i seguiment de l’edifici
Deficiències de l’informeResolució que pot correspondreVigènciaSeguiment
Sense deficiències o amb lleusApte sense deficiències o amb lleus10 anysConservació i actuacions que corresponguin
ImportantsApte provisional6 anysVerificacions cada 2 anys
Greus o molt greus amb mesures cautelars executadesApte cautelarment3 anysVerificacions almenys cada 12 mesos o abans si ho fixa el tècnic
Greus o molt greus sense les mesures cautelars necessàries executadesDenegació d’aptitudSense vigència concedidaExecutar les mesures i seguir la via administrativa aplicable

Documents d’un habitatge de Sant Cugat: revisem cada necessitat

La ITE correspon a l’edifici i no substitueix la cèdula d’habitabilitat, el certificat energètic ni el certificat d’amiant d’una entitat individual. Si un propietari prepara una venda o un lloguer, revisem els documents que li corresponen i els antecedents que continuen sent vàlids.

La ITE té un pressupost independent i no s’incorpora al conjunt comercial de CEE, cèdula i amiant d’un habitatge. Coordinar els accessos no modifica l’abast ni elimina les comprovacions de cada document.

Preguntes freqüents

ITE a Sant Cugat del Vallès: preu, obligació i aptitud

Quant costa la ITE d’una comunitat a Sant Cugat?

Un bloc de fins a quatre habitatges parteix de 738,10 €: 610,00 € d’honoraris i 128,10 € d’IVA. La inspecció, l’informe i la sol·licitud del certificat d’aptitud s’inclouen en l’abast acordat; el tràmit no té taxa. Sis habitatges són 907,50 € i vuit, 980,10 €. No hi ha descompte per aportar dades. Les cases tenen una altra taula: des de 538,45 € per a una planta i fins a 150 m². Confirmem l’edifici, els accessos, les exclusions i el preu per escrit abans de contractar.

Quan és obligatòria la ITE d’un edifici o una casa a Sant Cugat?

El calendari general del Decret 67/2015 situa l’obligació als 45 anys, amb regles i excepcions que revisem per edifici. En un bloc la ITE correspon al conjunt, no a cada pis. En una unifamiliar comprovem l’exclusió per separació de l’edificació principal d’almenys 1,5 m de la via pública, els espais d’ús públic i les finques veïnes, i l’ajornament que pogués correspondre per una cèdula vigent en arribar al termini. També revisem l’aptitud anterior i els requeriments; el barri no decideix l’obligació.

Quant triga la ITE a Sant Cugat i quan s’ha de presentar l’informe?

Acordem la previsió després de revisar l’edifici, la documentació i els accessos. La visita, l’informe signat, la sol·licitud d’aptitud i la resolució administrativa són etapes diferents. L’IITE s’ha de presentar amb la sol·licitud a l’Agència de l’Habitatge dins dels quatre mesos següents al tancament; superar el termini pot provocar la inadmissió. Aquesta finestra no és una promesa de lliurament ni ajorna el calendari obligatori. Si hi ha risc, les mesures urgents s’atenen sense esperar la resolució.

Quant dura el certificat d’aptitud i què passa si la ITE detecta deficiències?

La Generalitat resol l’aptitud segons l’informe: deu anys sense deficiències o amb lleus; sis anys, provisional, amb importants i verificacions cada dos anys; tres anys, cautelar, amb greus o molt greus i mesures cautelars executades, amb verificacions almenys anuals o abans si ho indica el tècnic. Sense les mesures necessàries es pot denegar l’aptitud. Les obres i verificacions posteriors tenen pressupost propi. Expliquem el resultat i les obligacions de la comunitat sense garantir una qualificació favorable.

Demana el pressupost per a la junta de la teva comunitat

Revisa el càlcul i envia la sol·licitud amb el nom i el correu. Conservem les opcions triades i revisem l’expedient anterior, els accessos i l’abast abans de confirmar el pressupost. Sense compromís; després acordem la visita.

Calcular el meu preu