Dades locals · ICAEN · 2026

Eficiència energètica del Vallès, en dades

Què diuen 40.500 certificats d’habitatge individual de Sant Cugat, Rubí, Cerdanyola, Ripollet i Barberà. Explora les dues lletres de l’etiqueta energètica i consulta les dades del teu municipi.

Registres de certificats, no habitatges únics ni cens residencial.

Extracció: · Font:

Anàlisi actualitzada:

40.500certificats individuals
5 municipis

La E és la lletra més freqüent

Emissions de CO₂58,6 % amb E
Energia primària no renovable52,7 % amb E
ABCDEFG
Distribució conjunta dels certificats seleccionats. Les dues escales es compten per separat. Font: ICAEN; agregació d’Arqcon.

Comparació local

Compara les dues qualificacions

Compara emissions i consum sobre els mateixos certificats. Cada municipi té el seu propi denominador; el conjunt suma els cinc.

Conjunt analitzat

40.500 certificats seleccionats. El denominador és el mateix als dos indicadors.

  1. A
    Emissions de CO₂:
    3,5 %1.407
    Energia primària no renovable:
    2,8 %1.149
  2. B
    Emissions de CO₂:
    2,6 %1.063
    Energia primària no renovable:
    2,4 %978
  3. C
    Emissions de CO₂:
    4,6 %1.877
    Energia primària no renovable:
    3,3 %1.351
  4. D
    Emissions de CO₂:
    13,8 %5.593
    Energia primària no renovable:
    10,1 %4.099
  5. E
    Emissions de CO₂:
    58,6 %23.733
    Energia primària no renovable:
    52,7 %21.362
  6. F
    Emissions de CO₂:
    9,8 %3.987
    Energia primària no renovable:
    12,2 %4.960
  7. G
    Emissions de CO₂:
    7,0 %2.840
    Energia primària no renovable:
    16,3 %6.601

Sense dada A–G: 0 / 0 (emissions / consum). Els valors absents també formen part del denominador.

Percentatges arrodonits: la suma pot diferir del 100 %.

Com es llegeix

Cada fila correspon a una lletra. El percentatge i el recompte es calculen sobre els mateixos certificats seleccionats, però emissions i consum són indicadors diferents. No mesuren les factures de les famílies.

Taula: Conjunt analitzat · 40.500 certificats
Conjunt analitzat. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A1.407 (3,5 %)1.149 (2,8 %)
B1.063 (2,6 %)978 (2,4 %)
C1.877 (4,6 %)1.351 (3,3 %)
D5.593 (13,8 %)4.099 (10,1 %)
E23.733 (58,6 %)21.362 (52,7 %)
F3.987 (9,8 %)4.960 (12,2 %)
G2.840 (7,0 %)6.601 (16,3 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total40.500 (100 %)40.500 (100 %)
Taula: Sant Cugat del Vallès · 13.662 certificats
Sant Cugat del Vallès. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A713 (5,2 %)595 (4,4 %)
B512 (3,7 %)489 (3,6 %)
C1.059 (7,8 %)714 (5,2 %)
D2.710 (19,8 %)2.123 (15,5 %)
E6.910 (50,6 %)6.797 (49,8 %)
F1.034 (7,6 %)1.291 (9,4 %)
G724 (5,3 %)1.653 (12,1 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total13.662 (100 %)13.662 (100 %)
Taula: Rubí · 11.162 certificats
Rubí. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A289 (2,6 %)238 (2,1 %)
B172 (1,5 %)163 (1,5 %)
C353 (3,2 %)242 (2,2 %)
D1.251 (11,2 %)872 (7,8 %)
E6.958 (62,3 %)6.021 (53,9 %)
F1.205 (10,8 %)1.530 (13,7 %)
G934 (8,4 %)2.096 (18,8 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total11.162 (100 %)11.162 (100 %)
Taula: Cerdanyola del Vallès · 7.159 certificats
Cerdanyola del Vallès. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A242 (3,4 %)193 (2,7 %)
B148 (2,1 %)143 (2,0 %)
C262 (3,7 %)203 (2,8 %)
D742 (10,4 %)561 (7,8 %)
E4.399 (61,4 %)3.764 (52,6 %)
F805 (11,2 %)972 (13,6 %)
G561 (7,8 %)1.323 (18,5 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total7.159 (100 %)7.159 (100 %)
Taula: Ripollet · 4.571 certificats
Ripollet. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A58 (1,3 %)41 (0,9 %)
B54 (1,2 %)57 (1,2 %)
C81 (1,8 %)58 (1,3 %)
D480 (10,5 %)266 (5,8 %)
E3.036 (66,4 %)2.633 (57,6 %)
F518 (11,3 %)651 (14,2 %)
G344 (7,5 %)865 (18,9 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total4.571 (100 %)4.571 (100 %)
Taula: Barberà del Vallès · 3.946 certificats
Barberà del Vallès. Recompte i percentatge per indicador.
LletraEmissionscertificats (%)Consumcertificats (%)
A105 (2,7 %)82 (2,1 %)
B177 (4,5 %)126 (3,2 %)
C122 (3,1 %)134 (3,4 %)
D410 (10,4 %)277 (7,0 %)
E2.430 (61,6 %)2.147 (54,4 %)
F425 (10,8 %)516 (13,1 %)
G277 (7,0 %)664 (16,8 %)
Sense dada A–G0 (0,0 %)0 (0,0 %)
Total3.946 (100 %)3.946 (100 %)

Dades obertes

Les dades, també fora de la pantalla

Recomptes agregats, filtres i consultes per comprovar l’anàlisi o preparar el teu propi informe. Sense dades identificatives d’immobles.

Què es pot afirmar a partir d’aquesta extracció

La E és la lletra més freqüent als cinc municipis i a les dues escales. En conjunt representa el 58,6 % dels registres seleccionats en emissions i el 52,7 % en consum d’energia primària no renovable. El resultat depèn de l’indicador: fer servir una sola lletra per resumir-los tots dos pot amagar diferències.

Aquestes distribucions descriuen la selecció analitzada. No permeten afirmar que aquest percentatge de tots els habitatges del municipi tingui aquella lletra, classificar municipis per «qualitat dels seus habitatges» ni estimar les factures d’una família. Tampoc demostren per si soles per què un habitatge obté una E: cal revisar-ne l’envolupant, les instal·lacions i el càlcul.

Aquesta extracció amplia la cobertura a Barberà i explicita filtres i controls. No s’ha de comparar com una sèrie temporal amb el recompte de 37.354 registres publicat el juliol de 2026, la selecció del qual no incloïa Barberà: canvien l’àmbit i el criteri de selecció.

Què comptem i què en queda fora

La unitat és el registre d’un certificat d’habitatge individual, tant un pis com una casa. Un immoble pot haver-se certificat més d’una vegada: aquests registres no són habitatges únics. Tampoc comptem cada habitatge d’un certificat de bloc complet com si tingués un certificat individual.

La selecció abasta cinc municipis concrets, no tota la comarca. Inclou els registres disponibles que compleixen els filtres d’ús i municipi, sense deduplicar-los per immoble ni comprovar-ne la vigència actual. El registre administratiu està condicionat pels tràmits que requereixen certificació: no és un cens ni una mostra representativa de tot el parc residencial.

Metodologia reproduïble i controls de qualitat

  1. Font i tall. Conjunt j6ii-t3w2 de l’ICAEN, consultat el 15 d’octubre de 2026. El catàleg indica una actualització el 5 d’octubre de 2026. Les dates d’inscripció dels registres seleccionats van del 4 d’octubre de 2016 al 2 d’octubre de 2026: no pressuposem que la font conservi tot l’històric des de l’inici del registre.
  2. Municipis. Exigim alhora el codi i el nom exactes: 08205 / Sant Cugat del Vallès; 08184 / Rubí; 08266 / Cerdanyola del Vallès; 08180 / Ripollet; 08252 / Barberà del Vallès. No corregim automàticament noms contradictoris ni textos mal codificats.
  3. Ús. El camp us_edifici ha de contenir un d’aquests quatre valors literals: Habitatge individual en bloc d'habitatges, Vivienda individual en bloque de viviendas, Habitatge unifamiliar o Vivienda unifamiliar. Queden fora els certificats de blocs complets i el terciari, entre altres usos.
  4. Indicadors. Comptem per separat qualificacio_d_emissions i qualificaci_de_consum_d. Cada registre seleccionat pesa una unitat. Els valors absents o fora d’A–G es conserven com a «Sense dada A–G» i formen part del denominador; en aquesta extracció no n’hi ha.
  5. Controls. Les sumes A–G i sense dada coincideixen amb el total de cada municipi en tots dos indicadors. Contrastem també les distribucions amb un inventari agregat independent per municipi i ús. La font no va canviar durant la descàrrega.

Les consultes es fan al servidor amb count(*), agrupació i dates mínima/màxima. No descarreguem ni publiquem adreces, referències cadastrals, identificadors de tràmit ni files d’immobles. La instantània JSON inclou les consultes completes i el recompte de les exclusions.

Exclusions en els cinc codis consultats: 1.155 registres amb nom municipal no coincident i 4.921 amb nom coincident però altres usos.

Última inscripció seleccionada: . No és la data d’actualització del catàleg.

Com citar o reutilitzar aquesta anàlisi

Per a una notícia local, un informe de comunitat o una explicació a propietaris, cita el recompte com a certificats analitzats i indica l’àmbit, l’indicador i la data. Una citació suggerida:

Arqcon. «Eficiència energètica en cinc municipis del Vallès». Anàlisi de 40.500 registres de certificats d’habitatge individual de l’ICAEN; extracció del 15 d’octubre de 2026, font actualitzada el 5 d’octubre de 2026. Municipi per codi i nom exactes; dades d’emissions i consum separades.

Enllaça aquesta pàgina perquè qui llegeixi la xifra pugui consultar els filtres i les taules. La font original és la Generalitat de Catalunya, Institut Català d’Energia; l’agregació i els gràfics els ha fet Arqcon. La reutilització de les dades es regeix per les condicions enllaçades al costat de les descàrregues; aquesta anàlisi no implica un aval de la Generalitat.

Què significa per al certificat del teu habitatge

La distribució municipal no determina la lletra del teu pis o casa. El tècnic ha de visitar l’immoble, revisar-ne les característiques i calcular-ne el comportament amb el procediment reconegut. Una reforma pot canviar el resultat; la millora concreta es comprova en el càlcul, no es dedueix d’aquestes barres.

Si necessites un certificat, consulta l’abast del servei i calcula el preu al teu municipi:

Abans de la visita, pots reunir la documentació del CEE. La calculadora d’aquesta guia mostra honoraris, IVA i taxa separats; confirmem el pressupost per escrit abans de contractar.

Sobre les dades

Dubtes habituals

Els 40.500 registres són 40.500 habitatges diferents?

No. Són registres de certificats d’habitatge individual que compleixen els filtres. Un mateix immoble pot aparèixer per certificacions successives. No dedupliquem per habitatge ni comptem certificats de blocs complets.

Aquests percentatges representen tots els habitatges del Vallès?

No. Només descriuen els registres seleccionats de Sant Cugat, Rubí, Cerdanyola, Ripollet i Barberà. El registre de certificats no és un cens ni una mostra representativa del parc residencial.

La lletra d’emissions és la mateixa que la de consum?

No necessàriament. Són dos indicadors diferents de l’etiqueta. Els gràfics, les taules i les descàrregues d’aquesta pàgina els separen i mantenen el mateix denominador de certificats seleccionats.

Per què la dada nova no es compara amb la del juliol?

Aquesta versió incorpora Barberà, exigeix codi i nom municipals coincidents i selecciona certificats d’habitatge individual amb quatre valors d’ús explícits. En canviar àmbit i filtres, la diferència de recomptes no mesura creixement ni millora energètica.

Puc descarregar les dades sense adreces d’habitatges?

Sí. El CSV conté recomptes i percentatges per municipi, indicador i lletra. El JSON afegeix metodologia, consultes i inventaris agregats. No contenen adreces, referències cadastrals ni identificadors de certificats.

El teu habitatge

Necessites el certificat energètic?

Calcula el preu amb honoraris, IVA i taxa separats. Confirmem el pressupost per escrit abans de contractar.

Certificat energètic al Vallès Occidental

Preu i encàrrec

Què necessites?
Preu tancat206,50 €

IVA, taxa ICAEN i desplaçament inclosos

Habitatge
Modalitat

Afegir a la mateixa visita

La cèdula inclou una taxa de referència, per confirmar.

Et confirmem el preu tancat per escrit abans de contractar.

Desglossament i què inclou
Els nostres honoraris · sense IVA160,00 €
IVA · 21 % sobre honoraris33,60 €
Taxa ICAEN · sense IVA12,90 €

Taxes separades, sense recàrrec d’Arqcon. Si les avancem en nom teu, justifiquem l’import real i regularitzem qualsevol bonificació.

Inclou visita, certificat signat per arquitecte col·legiat i registre a l’ICAEN. Si el teu habitatge obté lletra A, la taxa queda exempta (i amb B, a la meitat): te la retornem.

Superfície: la construïda de l’habitatge, sense zones comunes ni parcel·la. Nivells: els interiors de l’habitatge (un dúplex en té dos), no la planta de l’edifici on és.

L’estalvi en euros que veus correspon a aquesta selecció. Prepara el croquis amb mides, les finestres i les fotos de façana i instal·lacions. T’enviem la llista exacta: el descompte complet requereix el bloc imprescindible. Revisem el que rebem i confirmem el descompte i el preu tancat per escrit abans de la visita. L’arquitecte sempre visita l’immoble, comprova les dades i completa la inspecció necessària. La taxa oficial es desglossa en el total i no es descompta.

Veure quines dades preparar →

Preu tancat, confirmat per escrit abans de contractar per al servei i les dades acordats. Revisem la documentació aportada i les taxes marcades «per confirmar» abans de tancar el total. Respectem el pressupost acceptat; qualsevol canvi de dades o d’abast requereix un nou pressupost i la teva aprovació.

Preus, taxes i fonts oficials → · Revisió:

Sense dades de contacte. L’enllaç recalcula amb les tarifes vigents.

Resum per compartir

Revisa la selecció i el desglossament abans de descarregar el PDF. El document no inclou les teves dades de contacte.