Sant Cugat · Centre · Mira-sol · Valldoreix · La Floresta · Les Planes

Certificat energètic a Sant Cugat del Vallès

Visita, certificat i registre a l’ICAEN. Confirmem el preu per escrit abans de contractar.

Axonometria d’un edifici mediterrani amb balcons i terrassa enjardinada Preparant la maqueta…

Gestió completa · «Ens encarreguem de tot»

Visitem el teu habitatge, en calculem l’eficiència i tramitem el registre a l’ICAEN. Signatura d’arquitecte col·legiat i preu confirmat per escrit. Coordinem la visita i t’indiquem la previsió de lliurament després de revisar l’immoble i la documentació.

Calcular el meu CEE a Sant Cugat

Sense compromís · Preu confirmat per escrit abans de contractar.

Signa: Raúl Becerra, arquitecte col·legiat, COAC núm. 77308-5 · Actualitzat l’

Preu i encàrrec

Què necessites?
Preu tancat206,50 €

IVA, taxa ICAEN i desplaçament inclosos

Habitatge
Modalitat

Afegir a la mateixa visita

La cèdula inclou una taxa de referència, per confirmar.

Et confirmem el preu tancat per escrit abans de contractar.

Desglossament i què inclou
Els nostres honoraris · sense IVA160,00 €
IVA · 21 % sobre honoraris33,60 €
Taxa ICAEN · sense IVA12,90 €

Taxes separades, sense recàrrec d’Arqcon. Si les avancem en nom teu, justifiquem l’import real i regularitzem qualsevol bonificació.

Inclou visita, certificat signat per arquitecte col·legiat i registre a l’ICAEN. Si el teu habitatge obté lletra A, la taxa queda exempta (i amb B, a la meitat): te la retornem.

Superfície: la construïda de l’habitatge, sense zones comunes ni parcel·la. Nivells: els interiors de l’habitatge (un dúplex en té dos), no la planta de l’edifici on és.

L’estalvi en euros que veus correspon a aquesta selecció. Prepara el croquis amb mides, les finestres i les fotos de façana i instal·lacions. T’enviem la llista exacta: el descompte complet requereix el bloc imprescindible. Revisem el que rebem i confirmem el descompte i el preu tancat per escrit abans de la visita. L’arquitecte sempre visita l’immoble, comprova les dades i completa la inspecció necessària. La taxa oficial es desglossa en el total i no es descompta.

Veure quines dades preparar →

Preu tancat, confirmat per escrit abans de contractar per al servei i les dades acordats. Revisem la documentació aportada i les taxes marcades «per confirmar» abans de tancar el total. Respectem el pressupost acceptat; qualsevol canvi de dades o d’abast requereix un nou pressupost i la teva aprovació.

Preus, taxes i fonts oficials → · Revisió:

Sense dades de contacte. L’enllaç recalcula amb les tarifes vigents.

Resum per compartir

Revisa la selecció i el desglossament abans de descarregar el PDF. El document no inclou les teves dades de contacte.

Visita presencial i registre a l’ICAENIVA, taxa i desplaçament inclososPreu confirmat per escrit abans de contractar

Gestió completa · pis de fins a 90 m²

Els nostres honoraris · sense IVA
160,00 €
IVA · 21 % sobre honoraris
33,60 €
Taxes de l’Administració · sense IVA
12,90 €
Preus, taxes i fonts oficials →

Preu tancat, confirmat per escrit abans de contractar per al servei i les dades acordats. Revisem la documentació aportada i les taxes marcades «per confirmar» abans de tancar el total. Respectem el pressupost acceptat; qualsevol canvi de dades o d’abast requereix un nou pressupost i la teva aprovació.

Visita inclosa L’arquitecte comprova l’habitatge també si aportes dades.
Signatura COAC Raúl Becerra, arquitecte col·legiat núm. 77308-5.
Preu per escrit Honoraris, IVA i taxa separats abans de contractar.
Registre a l’ICAEN Certificat, etiqueta i justificant del tràmit.
Il·lustració d’un habitatge amb plaques solars i plànols de les façanes i la secció, per a l’avaluació energètica

Calcula el preu del teu habitatge a Sant Cugat

El municipi ja està seleccionat. Indica si es tracta d’un pis o d’una casa i tria la superfície construïda de l’habitatge, sense zones comunes ni parcel·la. Els desplegables mostren els trams que corresponen a la teva selecció. A les cases, les plantes i la superfície determinen el tram aplicable; no s’utilitza automàticament el mínim de pis.

Veuràs els honoraris, l’IVA i la taxa separats. La taxa del CEE correspon al registre de l’ICAEN, no a una taxa de l’Ajuntament ni de l’EMD de Valldoreix. El desplaçament dins de Sant Cugat està inclòs. Si l’immoble o l’abast requereixen un pressupost específic, ho revisem abans d’acceptar l’encàrrec.

Gestió completa amb visita i registre a l’ICAEN

Des de 206,50 € per a un pis de fins a 90 m²: 160,00 € d’honoraris, 33,60 € d’IVA i 12,90 € de taxa de l’ICAEN. L’arquitecte pren i comprova les dades, fa el càlcul, signa el certificat i tramita el registre. El preu es confirma per escrit abans de contractar.

Si aportes les dades abans de la visita

Des de 109,70 € per al mateix supòsit de pis, amb visita, IVA i taxa. Necessitem el bloc imprescindible de croquis, mides i fotografies indicat a la preparació del servei. En revisem la utilitat i confirmem el descompte abans de la visita; aportar documentació no elimina la inspecció ni en limita les comprovacions.

Desglossament del supòsit mínim de pis
ModalitatHonoraris sense IVAIVA 21 %Taxa de l’ICAENTotal
Gestió completa160,00 €33,60 €12,90 €206,50 €
Dades imprescindibles validades80,00 €16,80 €12,90 €109,70 €

Pisos i cases de Sant Cugat: l’encàrrec es defineix per immoble

No n’hi ha prou de conèixer el barri per calcular un habitatge. Revisem el tipus d’immoble, la seva geometria, els espais que se certifiquen i les instal·lacions. Les referències locals serveixen per coordinar l’accés i delimitar l’encàrrec; no assignem una qualificació energètica a partir del codi postal.

Centre, Coll Favà i Volpelleres

En un pis necessitem identificar l’habitatge i els seus tancaments, sense confondre la superfície privativa amb les zones comunes de l’edifici. Si la comunitat disposa d’un certificat del bloc, comprovem primer si és vàlid i si comprèn el teu habitatge abans de proposar-te un certificat individual.

Valldoreix i Mira-sol

Si es tracta d’una casa, indica les plantes i les ampliacions existents. Aportar plànols pot ajudar a preparar la visita, però l’arquitecte contrasta l’immoble i els seus equips. Valldoreix pertany a la cobertura de Sant Cugat d’aquesta pàgina; el registre energètic es tramita igualment davant l’ICAEN.

La Floresta i Les Planes

Per preparar l’accés a una casa amb diversos nivells, comunica’ns quins espais formen part de l’habitatge i si hi ha cossos o instal·lacions que calgui revisar. La inspecció i el càlcul s’ajusten a l’edifici real, amb les limitacions que es documentin, sense inferir-ne l’eficiència per la zona.

CEE i cèdula abans d’anunciar el teu habitatge a Sant Cugat

Si has de vendre o llogar a un arrendatari nou, comprova el CEE abans d’anunciar. Com a regla general, ha d’estar vigent i registrat, i la publicitat n’ha de mostrar l’etiqueta. Les excepcions requereixen revisar el supòsit concret; una segona residència no queda exclosa perquè s’utilitzi pocs mesos l’any.

El CEE descriu l’eficiència energètica; no acredita l’habitabilitat ni substitueix la cèdula. Si també necessites aquest document, pots incorporar-lo a la mateixa visita i consultar el preu conjunt. La concessió de la cèdula i el registre del CEE són tràmits diferents.

Una sola visita i dos documents independents

Podem coordinar el CEE i la cèdula en la mateixa visita. Com a encàrrec individual, la cèdula parteix de 208,55 € amb gestió completa per a un pis de fins a 100 m² i un nivell interior; l’alternativa parteix de 111,75 € si aportes el bloc imprescindible de dades complet i validat. Tots dos imports individuals inclouen visita, IVA i la taxa de referència, pendent de confirmar amb la carta de pagament. El preu conjunt es calcula segons l’habitatge i es confirma per escrit; no s’obté sumant aquests mínims individuals.

De la teva sol·licitud al certificat registrat

1. Identifiquem l’habitatge i revisem els antecedents

Indica el tipus d’immoble i la seva superfície. Si ja tens un certificat individual o de l’edifici, el revisem per comprovar-ne l’abast i la vigència. L’adreça i la referència cadastral ajuden a identificar-lo; no necessites recopilar documents personals per a aquesta primera consulta.

2. Tanquem el preu i acordem l’accés

Confirmem per escrit la modalitat, els documents inclosos i l’import. Acordem la visita amb qui tingui les claus. Si has triat aportar dades, comprovem el bloc documental abans de confirmar el descompte.

3. Visitem i comprovem l’immoble

L’arquitecte revisa els espais, les dimensions, els tancaments, les finestres i les instal·lacions necessàries per certificar. La visita presencial es manté en totes les modalitats. La documentació prèvia serveix per preparar la feina, sense substituir les comprovacions.

4. Calculem, signem i registrem

Fem el càlcul amb el procediment reconegut que correspongui, revisem el resultat i les mesures de millora, signem el certificat i presentem el registre a l’ICAEN. Et lliurem els documents i distingim la presentació de la disponibilitat de l’etiqueta registrada.

Quins documents rebràs i quins treballs requereixen un altre encàrrec

Reps el certificat signat per un arquitecte col·legiat, l’etiqueta energètica i el justificant de registre. T’expliquem els indicadors de consum i emissions i les recomanacions incloses. Si es destina a lloguer, lliurem també el document de recomanacions d’ús per a l’inquilí.

El servei no inclou obres, una auditoria del consum real, projecte de rehabilitació, pressupostos d’industrials ni tramitació d’ajuts. No es garanteix una lletra concreta. Si necessites estudiar mesures de millora o justificar una actuació, definim l’encàrrec tècnic abans de començar.

La taxa publicada per a un habitatge existent és de 12,90 € i no està subjecta a IVA. Les exempcions o bonificacions aplicables per qualificació es justifiquen amb el tràmit; si hem avançat la taxa en nom teu, regularitzem l’import que correspongui sense recàrrec d’Arqcon.

Si has de reformar, organitza el certificat previ

Si vols documentar l’estalvi d’una reforma de finestres, aïllament o instal·lacions, consulta el calendari abans de començar. Podem pressupostar el certificat de l’estat inicial i el posterior a la intervenció. Cada document ha de descriure l’estat que el tècnic pugui comprovar i té el seu propi procés de càlcul i registre.

No elaborem retrospectivament un certificat d’un estat anterior que no hem pogut inspeccionar. La millora s’acredita mitjançant els indicadors que resultin del càlcul, sense prometre un estalvi predeterminat.

Els ajuts, les bonificacions i les deduccions tenen requisits i períodes propis que es revisen amb les fonts oficials vigents per a cada operació. L’encàrrec de dos certificats no implica que hi hagi una convocatòria oberta ni que la propietat compleixi les condicions d’un benefici fiscal.

Calendari fiscal de les deduccions per eficiència

Les deduccions estatals de l’IRPF del 20 % i el 40 % inclouen pagaments fins al 31 de desembre de 2026 i exigeixen el certificat posterior expedit abans de l’1 de gener de 2027, a més de complir els altres requisits. Comprova el calendari abans d’iniciar l’obra. Fonts revisades l’01-11-2026: Llei de l’IRPF, disposició addicional cinquantena i Agència Tributària.

Comprova la vigència abans d’encarregar un altre certificat

Localitza el certificat o l’etiqueta que ja tens i comprova’n la data i l’abast. Si continua vigent i comprèn el teu immoble, revisem si realment en necessites un de nou. El registre públic de l’ICAEN permet consultar certificats per adreça, referència cadastral o identificació del tràmit.

El règim actual fixa una validesa màxima de deu anys, o cinc quan la qualificació és G. Per als documents antics comprovem la data d’expedició i el règim que els correspongui; no apliquem una caducitat retroactiva sense revisar-los. Una reforma pot justificar una actualització per reflectir l’estat actual.

Les estadístiques d’un municipi o d’un codi postal no prediuen la lletra d’un habitatge ni l’import de les seves factures. Si consultes les dades públiques de l’ICAEN, distingeix els certificats d’habitatges únics i la lletra d’emissions de la de consum. La qualificació del teu immoble exigeix el seu càlcul.

Prepara la visita sense repetir dades

En la gestió completa prenem i comprovem les dades necessàries. Facilita l’accés a les estances i instal·lacions i, si conserves plànols o documentació de finestres, aïllament i equips, indica-ho per preparar la revisió.

Si tries «Jo aporto les dades», utilitza la llista específica del CEE. El descompte complet depèn que el bloc imprescindible sigui útil i estigui validat. L’adreça, el tipus d’immoble i les mides ja triades es reutilitzen en sol·licitar la visita; no les has de tornar a escriure.

Per a un local, oficina, edifici complet o immoble singular, revisem primer l’abast i la tarifa. El mínim d’un habitatge individual no s’aplica automàticament a aquests encàrrecs.

Quina lletra energètica treuen els habitatges de Sant Cugat

El repartiment general de lletres de Sant Cugat el tens a la pàgina de la ciutat. Aquí el desglossem per tipus d'habitatge i per any de construcció, que és el que més s'assembla al teu cas. Són els 14.057 certificats d'habitatge de Sant Cugat inscrits al registre de l'ICAEN entre el 27-09-2016 i el 25-09-2026, segons la consulta de les dades obertes de la Generalitat del 28-09-2026; els inscrits abans no hi figuren. Comptem certificats, no habitatges: un mateix habitatge en pot tenir més d'un. Fem servir la lletra d'emissions.

Pis o casa. Només el 2,3 % dels certificats de pisos té A o B; en els de cases unifamiliars, el 19,2 %. Dels 825 certificats amb A, 664 són de cases unifamiliars. Però les cases estan més repartides: tenen més A i B i, alhora, una mediana d'emissions més alta que la dels pisos (36,3 enfront de 31,4 kg de CO₂ per m² i any). Entre els pisos domina la E: la té el 59,3 %.

Any de construcció. Així canvien les lletres segons l'època (entre parèntesis, els certificats de cada tram):

ConstruïtA o BE, F o G
Abans del 1980 (3.567)5,8 %77,9 %
Del 1980 al 2006 (6.021)6,2 %63,5 %
Del 2007 ençà (2.286)17,0 %35,9 %

Els habitatges anteriors al 1980 són d'abans de la primera norma d'aïllament tèrmic, i els del 2007 ençà, de l'època del Codi tècnic de l'edificació. Però ser del 2007 ençà no garanteix una lletra alta: si no hi comptem els 148 certificats d'obra nova (tots amb A o B), els d'habitatges que ja existien d'aquella època tenen A o B en un 11,2 % dels casos. La taula deixa fora 2.183 certificats que no indiquen l'any.

Davant el conjunt de Catalunya. A Sant Cugat hi ha més del doble de lletres altes que a tot Catalunya (10,2 % de certificats amb A o B, enfront del 4,6 %) i moltes menys lletres baixes (62,7 % amb E, F o G, enfront del 80,6 %). Una part de la diferència és el tipus de parc —més cases (el 38,0 % dels certificats, enfront del 25,6 %) i més habitatge del 2007 ençà (el 19,3 %, enfront del 10,6 %, entre els certificats que indiquen l'any)—, però no tota: fins i tot entre els habitatges anteriors al 1980, a Sant Cugat tenen E, F o G el 77,9 % dels certificats, i a Catalunya, el 88,8 %.

Què mesura cada lletra i per què la E domina a la comarca ho expliquem a El Vallès en dades.

Font d'aquesta secció i de les dues següents: Registre de certificats d'eficiència energètica d'edificis de l'ICAEN, dades obertes de la Generalitat (conjunt j6ii-t3w2), consulta del 28-09-2026. Només habitatge, sense locals ni oficines. El registre s'actualitza cada setmana i les xifres canvien d'una consulta a l'altra: per això cada dada porta la seva data.

Per codi postal: on hi ha més lletres altes

El registre de l'ICAEN desa el codi postal de cada habitatge. Així es reparteixen les lletres als de Sant Cugat (consulta del 28-09-2026):

Codi postalA o BE, F o G
081725,1 %72,3 %
081736,2 %65,3 %
0817415,0 %34,4 %
08195 (Mira-sol)16,7 %51,4 %
08196 (les Planes)14,6 %67,2 %
08197 (Valldoreix)18,8 %59,9 %
08198 (la Floresta)15,1 %67,7 %
  • El CP 08197 (Valldoreix) és on més certificats tenen A o B: el 18,8 %. El 92,0 % dels seus certificats són de cases unifamiliars.
  • Els CP 08196 (les Planes) i 08198 (la Floresta) tenen les medianes d'emissions més altes de Sant Cugat: 49,1 i 46,5 kg de CO₂ per m² i any, enfront de 32,5 al conjunt. Són zones de cases (el 87,0 % i el 82,5 % dels certificats) amb molt d'habitatge anterior al 1980: el 66,4 % i el 58,0 % dels certificats que indiquen l'any (un terç no l'indica). Al 08196, això sí, la mostra és petita: 192 certificats.
  • El 08174 té la proporció més baixa de certificats amb E, F o G (34,4 %) i gairebé no hi ha habitatge anterior al 1980 (el 4,3 % dels certificats que indiquen l'any).
  • El 08172, el codi amb més certificats (4.355), és el que acumula més lletres baixes: el 72,3 % té E, F o G.

Com llegir la taula: el nom entre parèntesis és orientatiu —és el barri on l'Ajuntament o l'EMD té un equipament amb aquell codi postal—, i un codi postal no coincideix exactament amb un barri. Als codis 08172, 08173 i 08174 no els posem nom perquè no hem trobat cap font oficial que els assigni. En queden fora 105 certificats amb el codi 08190, que Correus no reconeix, i 245 més amb codis d'altres municipis o amb errates. I sobretot: la taula descriu el teu entorn, no el teu habitatge. La seva lletra només la dona el càlcul.

Per a què es demana el certificat i quants compleixen deu anys

Entre el setembre del 2025 i l'agost del 2026 es van inscriure al registre de l'ICAEN 1.803 certificats d'habitatge de Sant Cugat. Aquest és el motiu que va declarar cadascun, comparat amb Catalunya (consulta del 28-09-2026):

MotiuSant CugatCatalunya
Compravenda27,5 %45,8 %
Certificació voluntària26,2 %18,2 %
Lloguer22,4 %22,7 %
Sol·licitud d'ajuts17,3 %8,5 %

La resta són obra nova, renovacions i reformes. El que distingeix Sant Cugat és la fila dels ajuts: aquí, en proporció, hi ha el doble de certificats per demanar ajuts que a Catalunya. La sèrie consultada també recull aquesta tendència: del 2022 al 2025, entre el 17,6 % i el 22,6 % dels certificats de cada any es van inscriure per sol·licitar ajuts (400 només el 2023), quan el 2021 n'hi va haver 12. El 2026, fins al setembre, la proporció baixava al 12,0 %. Entre el setembre del 2025 i l'agost del 2026, la meitat dels certificats per a ajuts eren de cases (158 de 312) i la seva lletra més freqüent, la D. El registre no diu de quin ajut es tractava; els ajuts i les deduccions disponibles i els seus requisits s’han de comprovar a les fonts oficials vigents en encarregar el servei.

Caducitats. Entre el 28-09-2016 i el 27-09-2017 es van inscriure 1.451 certificats d'habitatge de Sant Cugat. El certificat val com a màxim deu anys des que s'expedeix, i s'expedeix abans d'inscriure's: tots aquests certificats deixen de ser vàlids, com a molt tard, el 27-09-2027. Alguns d'aquests habitatges ja tenen un certificat més recent; els que no, en necessitaran un de nou per vendre'ls o llogar-los. La vigència de cinc anys amb lletra G (art. 13 del RD 390/2021) només regeix per als certificats expedits des del 3 de juny de 2021: segons l'ICAEN, els anteriors mantenen els deu anys. És el teu cas? Ho comproves al cercador de certificats de l'ICAEN, per adreça o referència cadastral.

Preguntes freqüents

Preguntes sobre el certificat energètic a Sant Cugat

Quant costa el certificat energètic d’un pis a Sant Cugat?

Per a un pis de fins a 90 m² construïts privatius, la gestió completa parteix de 206,50 €: 160,00 € d’honoraris, 33,60 € d’IVA i 12,90 € de taxa de l’ICAEN. Si aportes el bloc imprescindible de dades i el validem, parteix de 109,70 €, també amb visita. Confirmem la modalitat, l’abast i el preu per escrit abans de contractar.

Quant triga el CEE i puc anunciar l’habitatge mentre es tramita?

Coordinem la visita en revisar la teva sol·licitud i t’indiquem la previsió de lliurament segons els accessos, la documentació i la tramitació de l’ICAEN. Com a regla general, la publicitat de venda o lloguer a un arrendatari nou ha de mostrar l’etiqueta energètica del certificat vigent i registrat. Sol·licitar el servei o indicar «en tràmit» no substitueix aquesta etiqueta.

Visiteu cases de Valldoreix, Mira-sol, La Floresta i Les Planes?

Sí. Atenem aquestes zones de Sant Cugat del Vallès amb el desplaçament inclòs. En una casa revisem les plantes, la superfície construïda de l’habitatge i les ampliacions per identificar el tram i la documentació necessaris. El certificat es calcula amb les característiques de l’immoble inspeccionat; el barri no en determina la lletra ni converteix la tarifa mínima d’un pis en el preu d’una casa.

Podeu fer el certificat abans i després de reformar el meu habitatge a Sant Cugat?

Sí. Podem pressupostar els dos encàrrecs per documentar l’estat previ i el resultat de la intervenció. Convé organitzar el certificat inicial abans de començar l’obra; no emetem certificats retrospectius d’un estat que no hem pogut comprovar. Cada emissió manté la seva visita, càlcul i registre. Els ajuts o les deduccions es revisen per separat i no es garanteix un percentatge de millora ni un benefici fiscal.

Sol·licita la visita a Sant Cugat

Revisem la selecció, confirmem el preu per escrit i acordem la visita amb tu. Enviar la sol·licitud no contracta el servei ni confirma una cita. Si ja disposes d’un certificat o has de reformar, pots indicar-ho per revisar l’encàrrec abans de fixar-lo.

Calcular el meu CEE a Sant Cugat